21

NUMER STRONY


 
 
Druga część opisanego w przewodniku polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, imponuje różnorodnością akwenów oraz mnóstwem atrakcyjnych miejsc na szlaku. Łącznie liczy około 280 km w linii prostej, mierzonej jedynie długością odcinków Wisły, Nogatu i Zalewu Wiślanego. A przecież szlak ten może również prowadzić drogami wodnymi Szkarpawy i rzeki Elbląg. Spływ rozpoczynamy w Bydgoszczy na km 772 Wisły, gdzie swoje ujście ma Brda i kontynuujemy mijając szereg historycznych miast, które przed wiekami powstawały w strategicznych miejscach nad Wisłą, pełniąc funkcję obronne. Do dziś podziwiać możemy pozostałe po Prusach zamki, m.in. w: Chełmnie, Grudziądzu, Świeciu, Kwidzynie czy Gniewie. Po 115 km dopływamy do miejscowości Biała Góra, gdzie zabytkowa śluza o tej samej nazwie oddziela główny nurt Wisły od Nogatu, jednocześnie zabezpieczając tereny Żuław Wiślanych przed wielką wodą. Nogat jest wschodnim ramieniem ujściowym Wisły, które jeszcze przed paroma wiekami odprowadzało ponad 80% jej wód, a od czasu przebudowy na początku XX w. jest praktycznie pozbawione nurtu. Wybierając ten szlak dopłyniemy na Zalew Wiślany i do Elbląga, po drodze podziwiając uroki żuławskiego krajobrazu oraz wspaniały gotycki Zamek w Malborku – średniowieczną stolicę państwa krzyżackiego. Pozostając jednakże na rozległej Wiśle, będziemy mieli możliwość dotrzeć do Gdańska – historycznego Wolnego Miasta, kolebki Solidarności czy też stolicy bałtyckiego bursztynu. Rzeka uchodzi do Bałtyku tworząc deltę, a jej liczne odnogi i połączenia tworzą w tym rejonie tzw. Pętlę Żuławską. Łącznie wszystkie cieki stwarzają wspaniałe warunki do uprawiania turystyki wodnej oraz umożliwiają żeglugę towarową na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W przewodniku opisane zostaną zatem następujące akweny:

1. Rzeka Wisła – od km 771,4 do km 941,3 (długość bezwzględna – 169,9 km),
2. Rzeka Nogat – od km 0,00 (km 886,6 Wisły) do km 62 (dł. b. – 62 km),
3. Rzeka Szkarpawa – od km 0,00 (km 931 Wisły) do km 25,4 (dł. b. – 25,4 km),
4. Rzeka Elbląg – od km 0,00 do km 16,3 (dł. b. – 16,3 km),
5. Zalew Wiślany – długość na obszarze Polski wynosi 35,1 km.
6. Martwa Wisła - od km 0,00 do km 28 (długość bezwzględna - 28 km)

Największa polska rzeka zaskakuje pięknym, naturalnym krajobrazem oraz budzi respekt swoimi rozmiarami. Leniwie płynący Nogat malowniczo meandruje, prowadząc nas po żyznych nizinach Żuław Wiślanych. Zalew Wiślany, ze swoim morskim oznakowaniem, może stanowić świetną szkołą żeglarstwa przed wypłynięciem na szersze wody. MDW E70 na odcinku S-N jest więc wymarzonym miejscem na wakacje na wodzie, gdzie każdy odnajdzie coś dla siebie.

GDAŃSK województwo pomorskie
Gdańsk to miasto portowe położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Martwej Wisły nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego oraz archidiecezji gdańskiej i prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

TCZEW województwo pomorskie
Tczew to miasto w woj. pomorskim, leżące na 904-910 km Wisły. Powstało w nim pierwsze w Polsce, a trzecie na świecie muzeum poświęcone rzece. Funkcjonowała tu również pierwsza krajowa Szkoła Morska. Z kolei melomani odwiedzają Tczew podczas Festiwalu Pamięci Grzegorza Ciechowskiego.

ELBLĄG województwo warmińsko-mazurskie
Odwiedzający Elbląg powinni przespacerować się Ścieżką Kościelną, stanowiącą fragment oryginalnego średniowiecznego przejścia między trzema kościołami starówki. To jednak tylko jeden z wielu zabytków miasta leżącego w woj. warmińsko-mazurskim, na 3-9 km rzeki o tej samej nazwie.

MALBORK województwo pomorskie
Za sprawą zamku wielkich mistrzów krzyżackich niemal każdy słyszał o Malborku, mieście w woj. pomorskim, położonym nad Nogatem (15-20 km). Zabytek ten wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a na jego podzamczu udostępniono największą na świecie wystawę machin oblężniczych.

GNIEW województwo pomorskie
Wybuchowe atrakcje czekają na turystów w prawie siedmiotysięcznym Gniewie, w woj. pomorskim, zlokalizowanym na 876km Wisły. Można tu – na zamku – oddać strzał z zabytkowej armaty oraz przyjrzeć się turniejom rycerskim i rekonstrukcjom bitew. W tym miejscu oprócz zamku krzyżackiego znajduje się pałac, który Jan III Sobieski wybudował dla żony Marysieńki.

KWIDZYN województwo pomorskie
Na 863 km Wisły miłośnicy historii powinni zatrzymać się w Kwidzynie, w woj. pomorskim, gdzie pochowano trzech wielkich mistrzów krzyżackich. W mieście liczącym ok. 38 tys. mieszkańców, znajduje się również zamek kapituły pomezańskiej i dawny Konsulat Rzeczpospolitej – niegdyś placówka wywiadowcza.

GRUDZIĄDZ województwo kujawsko-pomorskie
Grudziądz, położony w woj. kujawsko-pomorskim na 831-837 km Wisły, słynie ze spichlerzy ciągnących się wzdłuż rzeki i pochodzących nawet z XIV w. Inny ciekawy zabytek to rynek z pięknymi kamienicami. Całe niemal stutysięczne miasto można podziwiać z lotu ptaka, za sprawą lokalnego Aeroklubu.

ŚWIECIE województwo kujawsko-pomorskie
Na 811-814 km Wisły w woj. kujawsko-pomorskim znajduje się Świecie (prawie 26 tys. mieszkańców). Tutejszy zamek jest jednym z niewielu średniowiecznych fortec wodnych, zlokalizowanych w Europie, a kościół farny budowano przez ok. 100 lat, dzięki czemu reprezentuje różne style architektoniczne.

CHEŁMNO województwo kujawsko-pomorskie
Chełmno to haenzatyckie miasto, niezwykle malowniczo  położone nad Wisłą na dziewięciu wzgórzach na 804 km rzeki. Jest to dawna historyczna stolica ziemi chełmińskiej. Przyciąga znakomicie zachowanym średniowiecznym systemem obronnym i renesansowym ratuszem. Znane jest jako Miasto Zakochanych® ze względu na relikwie Św. Walentego, które można znaleźć w gotyckim kościele farnym.

TORUŃ województwo kujawsko-pomorskie
Toruń – miasto pierników – to jedno z najstarszych miast w Polsce, którego początki sięgają już czasów prehistorycznych. Miasto leży między 730-738 km Wisły. Prawobrzeżna część miasta leży na Pomorzu, natomiast lewobrzeżna na Kujawach. W 1997 r. Toruń został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na liście znalazł się XIII wieczny zespół starego i nowego miasta oraz ruiny zamku krzyżackiego.
 
 

NUMER STRONY

21

WSTĘP

1

MDW E70 – ODCINEK WSCHÓD-ZACHÓD (E-W)

2

BRDA

3

KANAŁ BYDGOSKI

6

NOTEĆ

9

WARTA

15

ODRA

19

MDW E70 – ODCINEK POŁUDNIE-PÓŁNOC (S-N)

21

WISŁA

22

NOGAT

31

SZKARPAWA

36

ZALEW WIŚLANY

39

RZEKA ELBLĄG I KANAŁ JAGIELLOŃSKI

50

MARTWA WISŁA WISŁA ŚMIAŁA, MOTŁAWA GDAŃSKA

52

INFORMATOR

56

ZNAKI ŻEGLUGOWE

57

LEGENDA

58

SCHEMATY

59

Menu