49

NUMER STRONY


 
NOWA PASŁĘKA, STARA PASŁĘKA, BRANIEWO

TURYSTYCZNIE:
Nowa i Stara Pasłęka to najbardziej na wschód wysunięte polskie miejscowości nad Zalewem Wiślanym. Zabudowa Pasłęki przypomina portowe miasteczka niemieckie i holenderskie. W tym miejscu ma swoje ujście rzeka Pasłęka, którą można dopłynąć do Braniewa, gdzie znajduje się przystań dla jachtów, zbudowana w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”. Do atrakcji Braniewa należą: barokowy Kościół Świętego Krzyża, Spichlerz Mariacki z 1831 r. oraz pozostałości obwarowań z XIV w.

CHARAKTERYSTYKA PRZYSTANI:
Mamy do wyboru trzy przystanie przy Zalewie Wiślanym: Dom Rybaka, z tawerną w Starej Pasłęce, spokojniejszy Port Nowa Pasłęka i przystań żeglarska, zbudowaną w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”, zlokalizowaną w Starej Pasłęce. Po przepłynięciu 7 km rzeką Pasłęką dopływamy do Braniewa, gdzie przy kładce dla pieszych znajduje się nowo wybudowana przystań jachtowa, zbudowana w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”. Port Nowa Pasłęka należy do Urzędu Morskiego w Gdyni. Jest on położony malowniczo w Kanale Pasłęki, w odległości 300 m od ujścia rzeki do Zalewu. W porcie brak infrastruktury. Przystań Dom Rybaka (wejście przez ujście rzeki Pasłęki lub kanał portowy nad którym zbudowano nowy most zwodzony w ramach w/w projektu). Znajdziemy tutaj sanitariaty, prąd jak i dostęp do bezprzewodowego Internetu. Do dyspozycji żeglarzy wygodne pomosty. Do przystani jachtowej w Starej Pasłęce wpłynąć można przez ujście rzeki Pasłęki lub przez Kanał Pasłęki. Na wodniaków czekają 22 miejsca postojowe, toalety i prysznice, przyłącza prądu oraz możliwość zatankowania wody.

DROGA DO PORTU:

Od głównego toru wodnego Zalewu. Początek toru podejściowego wyznacza pława PAS (nieświecąca). Od niej płyniemy w stronę brzegu. Wejście do Nowej Pasłęki znajduje się w miejscu, gdzie linia brzegowa tworzy wychodzącą w Zalew wypukłość. Jachty o większym niż 1,2 m zanurzeniu mogą mieć problem z wejściem. Przed portem ustawione są bramki z pław. Jeżeli płyniemy od strony Fromborka, pamiętajmy o kamieniach na wysokości wsi Różaniec. Podchodząc w osi toru podejściowego uważajmy na kamienną groblę, będącą przedłużeniem wschodniego falochronu. Tutejsze nabieżniki: Światło/znak przedni: na zachodnim falochronie zielona kratownicowa wieża z nautofonem. Z tyłu, za wieżą maszt wiatrowskazu. Tylnego światła ani nabieżnika nie ma.

PASŁĘKĄ DO BRANIEWA
Siedem kilometrów pod prąd. Rejs możemy rozpocząć wpływając w ujście rzeki, a przy niskim stanie wody w kanał portowy. Po minięciu mostu skręcamy 90 stopni w prawo, wpływając na rzekę Pasłękę. Rzeka od strony zachodniej jest obwałowana. Na wschodnim brzegu kilkudziesięciometrowe rozlewisko – to „przetoka” Pasłęki. Tędy uchodzą wody rzeki w razie powodzi. Następnie przystań i hotel Dom Rybaka. 200 m dalej most zwodzony. Tuż za mostem, na zachodnim brzegu, baza rybacka. Od mostu należy żeglować z położonym masztem. W połowie drogi, przy wschodnim brzegu, odchodzi w lewo krótka, ślepa odnoga. Zbliżanie się Braniewa oznajmia widoczny z daleka budynek klasztoru. Następnie mijamy, na zachodnim brzegu, browar. Przystań żeglarska zbudowana w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I.” znajduje się tuż przed kładką dla pieszych.
 

NUMER STRONY

49

WSTĘP

1

MDW E70 – ODCINEK WSCHÓD-ZACHÓD (E-W)

2

BRDA

3

KANAŁ BYDGOSKI

6

NOTEĆ

9

WARTA

15

ODRA

19

MDW E70 – ODCINEK POŁUDNIE-PÓŁNOC (S-N)

21

WISŁA

22

NOGAT

31

SZKARPAWA

36

ZALEW WIŚLANY

39

RZEKA ELBLĄG I KANAŁ JAGIELLOŃSKI

50

MARTWA WISŁA WISŁA ŚMIAŁA, MOTŁAWA GDAŃSKA

52

INFORMATOR

56

ZNAKI ŻEGLUGOWE

57

LEGENDA

58

SCHEMATY

59

Menu